Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čerťáky 2013 - Vltava pod Lipnem

4. 9. 2013
Pátek 30.8. :  Slunečný konec léta slibuje pěkné poježdění v peřejích Vltavy pod Lipnem. Náš program, již několik let ustálený, má na pátek naordinováný kyblíky na „Železňáku“. Systém je vychytaný a záleží jen na počtu sjížděčů a vhodné kombinaci jak dostat ty plastové krásky nahoru pod slalom. Dolu to již děláme s lehkostí a radostí. Letos se nás urodilo hodně, je tady Míra, Tom, Mára, další Tom, Jackey a Vorel, takže to musíme řešit dvěma autama. Voda teče od dvou a je zde mnoho zájemců. Zařazujeme se davu a snažíme se nepřekážet si, ale ani jiným, třeba rychlým sjezdařům, nebo velkým raftařům. Je to trochu šílenství, ale vždycky se to nějak poskládá. Když dáváme třetí jízdu tak je již volnějc a na poslední jízdu super. To je již před šestou, brzo zavřou vodu, a tak pod „Prokopem“ nasedáme na raft a dáváme si podvečerní „Čerťáky“. Ve večerním světle a s prázdnou řekou to je skvělý. Spaní máme na chatce v kempu ve Vyšším Brodě.

_mg_0248-1.jpg

Sobota 31.8. :  Závodní den. Jsme zde v plné síle. Dneska se k nám přidává Jirka. Nejdříve tréninkovka, která se vydaří. V poledne začíná závod R4. Naše sestava je Míra, Vorel, Jirka a Mára. Loučovice dobrý. Na nájezdu do Vrat i v nich nějak kličkujeme a na výjezdu jsme hodně vpravo. Chytáme vlnu právě zprava a jak je to trochu nečekaný, tak v klopení rychle tekoucí vody se pravá strana sesype a je to nezastavitelný. Hodně rychlé cvaknutí. To je teda nečekaný. Zdá se, že jsme hodně závodili a všichni jsme to měli za sjetý a mysleli jsme jen jak rychle dál. V jedné z následujících jízd, v již podvečerním čase, jsem zase u toho a na pravém háku Vilda, si situaci modelově zopakujeme. Nepráskneme se ale je to jasný. Jakmile je raft  hodně vynesenej doprava, tak je tam vlna, která pravého sráží a když není  na tuto situaci připravenej, tak ztrácí stabilitu. A protože voda je v ostré levé zatáčce vyklopená a raft je tak již nakloněnej, není potřeba mnoho. Sice podruhé jsme situaci vybalancovali, ale bylo to přesně ono. Jak se tomu vyhnout!? Myslím, že levej to musí po sešupu strhávat, aby se raft nedostával až na vnější stopu výjezdu. V případě, že se to nepovede, tak musí pravý háček a asi i zadák, počítat s touto situací a držet polohu. Každý nájezd je totiž jiný a situace za „Vratama“ se v pulsech mění. Plavba v Čerťácích nepatří mezi oblíbené činnosti. Nepříjemné je plavání v těchto místech, kde je řeka ve značném spádu a přes mnoho kamenů je mnohdy obtížné se rychle dostat ke břehu. Přitom by bylo velmi nepříjemné tam nenechat někde nohu zaklíněnou mezi kamenama.  Pěkné počasí nás obleklo do krátkých neoprenů a tak každý kontakt s kamenem je pro kolene a holeně obzvlášť citelný. Každý si vybojujeme přidělenou plaveckou štreku. Vorel je s raftem na druhém břehu, elegantně přejíždí a mi, protože jsme si  všechno pochytali, můžeme pokračovat dál.  Dokončujeme závod. Dojezd je pod kontrolou. Škody se odhalují až v cíli. Naštěstí to vypadá jen na různě hluboké odřeniny a četné naraženiny. Zdá se, že jsem to odnesl nejvíc. Nejdál jsem i doplaval. Na základně u Petra Putzera ve Vyšáku mi na holeně nalejí poměrně slušnou dávku tinktury a cítím se jako exemplář na výstavě. Byla to mimořádně tvrdá lekce. Samozřejmě je to i úrodné pole pro řadu vtipných poznámek od kolegů. Je to drsnej sport a tak není ani místo pro breky nad odřeným kolenem. Program musí pokračovat dál. V mnoha následujících sobotních jízdách se postupně prostřídáváme. Při jednom objíždění nám spadne raft z auta, ale tentokrát máme hodně štěstí. Poslední jízdu jedeme s nástupem až pod Loučovickou kaskádou, zrovna zde totiž dojíždějí sjezdaři.
Neděle 1.9. :  Máme v plánu dopolední raftování přes Čerťáky. Předpokladáme 3 jízdy z Loučovic s prostřídáním. To taky děláme. První jízda je úžasná. Jsme na opuštěné řece,absolutní nádhera. Vodáci mírně vyspávali. K polednímu můžeme sbalit stařičký raft, neboť splouvání proběhlo dobře a ve všeobecné spokojenosti. Sloužil dobře a na včerejší plavbě rozhodně nenese vinu. Jedeme se ještě podívat na slalom pod hrází. Voda zde stále páchne. Dole v Čerťácích je už trochu vyčichlá. Slalom se jeví jako jednodušší a jezdí to hodně čistě. Přestože většina „repre“ závody  vypustila a soustředí se na mistrovství v Praze a ve finále jsou většinou mládí, je na co koukat.  Mára ještě dává železňák na kyblíku, pro ostatní tento víkend na vodě končí zabalením raftu. Tři dny na vodě, které rozhodně stály za to.
 
P.S. Je úterý, mám na holeních nakydanou mast a pohybuji se jen s obtížema. Míra
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentář

(Mára Doležal, 4. 9. 2013 21:51)

S napsaným jen souhlasit. I z fotek je jasné, že s vraty měl letos problém i leckterý šestkový raft. Body jsme sice nepozbírali, přesto na chuti ke sportu to neubralo. Díky všem za reprezentaci ježků a hodně zdaru. M