Jdi na obsah Jdi na menu
 


Finále ČP raftů na Vltavě pod Lipnem, 30.-31.8.2014

3. 9. 2014
Pátek 29.8. : Vltava pod Lipnem je každoroční lákadlo. Stala se tak trvalou součástí našeho kalendáře. U toho prostě chceme být. Ovšem každoroční rituál kombinací kdo s kým, jak a hlavně kdy, dosáhl letos maximální turbulence. Jednu chvíli to vypadalo, že co člověk - to auto. Přesto se v pátečním odpoledni neomylně scházíme pod hrází, abychom tento vodácký karneval započali na kyblíkách. Takto natěšených dušiček je zde celkem hodně a tak to vypadá na nekonečného hada plasťáků, raftů, sjezdařů a splouvavších slalomářů, kteří se vydávají od slalomu na „Prokopa“. Přes obrovskou rozlišnost pojetí lodičkování je tenhle mumraj jen vyjímečně v konfliktu. Většinou to schytají sjezdaři, protože jsou moc rychlý. Snažíme se o aktivní pojetí, ale je třeba se nejdříve trochu rozkoukat a rozjezdit. S postupem času se tak děje a je to bezvadný. Po třech rundách se odděluje raftařská sekce ke sjetí dolů. V této sezóně lehce zanedbávaní členové loňské posádky, Jackey a Mára si přihodí ještě jednu rundu na plastu. S nimi to hobluje ještě neúnavný Tom Kučera. V podvečer se raft v sestavě Míra, Vorel, Šíma a Tom vydává od slalomu na tréninkovku. Vilda nám to objede autem. A to jsou taky všichni ježci, kteří se zde letos sešli. Snadno překonávají odpor k lehce zapáchající, ale na pohled čisté vodě, která je vypouštěna zespoda přehrady do koryta řeky a využívají jedinečné příležitosti ke sjetí tohoto celoročně mrtvého koryta. Horní úsek přes „Železňák“ je pro raft snadný, jen se trochu vyhnout vlnám a ošulit válce. Záměr dobrý, leč nenaplněn. Snad u Prokopa, ale dole jsme zase ve vlnách. Rybník si projedem v mírném tréninkovém tempu, je potřeba ho mít za sebou. Od Loučovic je dobré koupat pádlo s jistou razancí, aby se to dalo uřídit. To se daří a všechny průjezdy jsou na první pokus velmi slušné. Dole následuje jen konstatování – bylo to pěkné odpoledne. Nocování máme zajištěné v chatce v kempu ve Vyšáku. Místo hned před chatkou se ale velmi líbilo i partě odrostlých němců a to bude velkej průser. Jejich hulákání, chechtot a deprimující reprodukovaná hudba, nás drtí do pozdních nočních hodin a jejich absolutní nezájem o okolí, nás utvrzuje v přesvědčení o jejich roztahovačné germánské povaze.
certaky_2014_01.jpg
Sobota 30.8. : Složitá logistika pro dnešní den je narušena hned po ránu. Jirka nám sděluje, že není pro raftování použitelný. Skolila ho nepříjemná choroba a nedostaví se. Operativně se mění plány i posádky. Naštěstí je zde možnost doplnit sestavu a tak Vorel nastupuje do veteránské posádky dozadu. Sestava je  Míra, Vilda, Vorel a Šíma. Dvojice Mára a Jackey si dají dopoledne kyblíky. Tomové jdou do Čerťáků na plastu. Veteránský sjezd přilákal na start 6 posádek. Jedeme nějak zadřeně a dost kličkujeme. Navíc nefunguje souhra vzadu. Průjezd Loučovicema je podobný slalomu. Když zjišťujeme výsledky, tak třetí je dobrý, ale dneska se dalo jet lépe !!!!  V poledne nahrazuje Vildu Tom Gryc. Z Čerťáku se vrátil v dobré náladě, překonání peřejí si pochvaloval. Sjezdový závod přes Čerťáky na R4 považuji za naprostý vrchol raftového dění v Čechách. Tahle tzv. „Dospělá voda“ je těžká jen na sjetí a když se tomu přidá i ten závodní náboj tak to nemá chybu. Nám se letos povedlo to zajet velmi slušně a umístění to jen vylepšilo. Konečné 6.místo je bezvadný. Po závodě se v prostřídané sestavě daří sjet to ještě 3x a až na několik mírných chybiček, ( Tomovi odřené kotníky ve „Škvíře“ ) , se povedlo zdolat záludnosti vltavské kaskády celkem dobře. Bohužel došla síla a vzhledem k náročnosti neděle bylo rozumné produkci ukončit. Obavy z opakování hrůz minulé noci se naštěstí nenaplnily a noc proběhla v pohodě. Možná pomohla i úlitba vodáckým bohům z mostu ve Vyšáku. Rozhodně neuškodilo utlumení a zavodnění rozbouřeného organizmu chutnou Plzní.
 certaky_2014_02.jpg
Neděle 30.8. : Program sjezdů se opakoval ale s tím, že došlo k časovému posunu. Rakváči začali až v 11,00. S chybkama ujetý vršek nás nerozhodil. Rybníky se musí odpracovat, bez toho to nejde. Loučovice nic moc, ale snaha o reparát je citelná. Zdálo se že to i lépe klouže. To že nejeli prostějovští nás netrápí, jednoduše vítězství je vítězství. Dokonalý. Do Loučovic zase dorazili Tomášové a protože se jim opět dařilo, je nálada na spodní závod dobrá. Chvilku před závodem nás vyděsí prudký déšť, ale štěstí přeje a na závod je zase slušně. Jedeme celkem ideální stopu, Vrata, Škvíra i Schody dáváme velmi dobře. Trochu se utápíme v nepřehledném kameništi a ani souhra vzadu není naprosto ideální, ale zdá se, že jsme jeli velmi dobré závody bez vážné chyby. A je to tak! Opět velmi dobrý flek. Opakujeme 6.místo.  
    Závodní program na neděli narušil naše běžné zvyklosti. V minulosti běžné nedělní raftování přes Čerťáky odpadlo a tak se nedostalo dostatečně i na další mimo základní posádku. Bohužel roztažený nedělní program nás vyautoval i z odpoledního kyblíkaření. Více závodů tak přineslo méně ježdění pro zábavu. Letošní rok to tak ale rozdal. Přesto se jeví Čerťáky 2014 jako velmi podařené a výsledkově úspěšné.
 
sepsal a prožil Míra
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář