Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korutany 2014

11. 6. 2014

p5310001.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parta: Jacky, Mára, Tom, Tom Kučera, Franta – kajaky, Vilda + Šíma - yukon

28.5. středa
Sraz D. Dvořiště ONO v 18h, 3 auta. Linz, Salzburg, Tauernské tunely, Gmund, Maltathal, camp Zechner v Fishertratten. Nocleh 5E na osobu, naražení teplýho Krakonoše, ale na noc dobrý.
 
29.5. čtvrtek
Lieser – hezký počasí, znatelně víc vody než při minulých akcích, od dálničního mostu pod slalomový šlucht. První přírodní jízek jedeme prostředkem, dva válce za mostkem jsou výživné. První drží Toma Kučeru, ten bojuje, ale pak už není vzduch tak následuje plavba a lovení. Z mostu obhlížíme první peřej slalomky, dá se jet jak vlevo tak vpravo. Jede se vpravo, Tom vlevo s nájezdem do vracáku. Výjezd náročnější ale OK, horší pak v druhé jízdě s piruetou na rozhraní. Slalomka parádní. Na parkovišti vylezeme a točíme to ještě jednou. Tentokrát válec dostane Frantu, strhne mu špricku a tak se snažíme dostat Frantu v potápějící se lodi ke břehu. O kus dál plave Mára. Končíme dost pozdě na přejezd na Gail. Vracíme se do kempu a užíváme večer s Krakonošem.
 
30.5. pátek
Časný přejezd na Gail, už v 8h. Modrá obloha. Po uzoučké silnici krásným údolím vyjedeme až kus nad Maria Luggau, vody je zjevně dost, je čistá a rychlá. Při pohledu na stromy přes koryto říčky s valící vodou popadne manšaft skepse, a vracíme se celkem rozumně auty k mostku s betonovým stupněm, kde jsme začínali minule. Určitě jsme se tak ochudili o nevšední zážitek. Pohřební průvod u kostela v M.Luggau může ledacos napovědět. Pod jezem pořádnej vejvar. Zatímco řidiči sváží auta do Birnbaumu, obhlížíme se Šímou přírodní stupeň cca 500m pod mostem. Zdá si mi to jiný než posledně, o hodně dramatičtější. Voda šikmou roládou stahuje na balvan uprostěd řeky a do pravýho čúrku mezi další balvany zavánějící zašprajcováním lodi. Levej průskok je v pohodě, jen ho trefit. Tak jedeme. Při nájezdu od levýho břehu to jde jak po másle, to se přes instruktáž nedaří Frantovi, tak se na vlastní oči přesvědčíme, že se loď mezi balvany zaklíní jen na okamžik. Problémů je víc, Jacky vypadává ze sezení a plave, plave taky pádlo a loď. Pádlo se Mára ještě pokouší vyhodit na břeh, ale stejně uplavalo. Loď chytáme až po cca 3km marném pronásledování částečně z vody a ze břehu. Situaci zachraňuje Franta vytažením náhradního skládacího pádla a placatice slivovice ze svého kajaku. Opatrně prozkoumáváme lesní šlucht s rychlou vodou vynášející na skály a četnými stromy, z nichž jen jeden se musí přenést. Je tam jedna docela výživná peřej s několika jámami. Po krátkém zvolnění pod mostem na úrovni St. Lorenzenu řeka poněkud zvětší průtok a vrhne se mezi velké balvany. Krásné peřeje jedna za druhou. Největší s velkým špičákem uprostřed jedeme většinou vpravo, ale někteří i vlevo. Voda je ledová a tak se u mostu Birnbaum-Nostra chvíli rozmrazujeme a posilňujeme obídkem. Nakonec sjedem i spodní úsek do Mauthen. Voda v první půlce pořád dobře teče i s válcem pod mostkem, ke konci se uklidňuje, ale výhledy na zasněžený Karavanky jsou pořád skvělý. Nad jezem u pily končíme a čekáme na dlouhý přejezd zpět. Dvě noci trávíme v malebným kempíku před Maria Luggau s vychlazeným Bernardem. Je to 1200m vysoko a tak studený večery, někteří i noci, trávíme po setmění se sudem na umývárce.
 
31.5. sobota
Sluničko se po ránu schová a tak absolvujeme stejnou trasu, ale ve větší zimě. Na stupni za startovacím mostem předvádí naše o Jackyho a Yukonáře prořídlá sestava německým vodákům rozličné figury včetně vertikálního výskoku tomova Zetka nad hladinu. Dále je sjezd je bez mimořádných příhod až po rozplavbu Vildy se Šímou, kdy se vodou zaplněný Yukon stal neovladatelným a stočil se bokem ve válečku. Naštěstí se kluci rychle dostali ke břehu i s lodí. Níž, v bubláku pod skalou pak nezvedá Franta. Následuje neočekávané napíchnutí Máry na strom ve spodním úseku. Mára je vytažen z lodi, kterou část kajakářů dramaticky pronásleduje, při tom eskymují a pak přetahují Máru na házečce profesionálně na druhý břeh. O to jsou ochuzeni Vilda se Šímou a Tomem, kteří byli už vepředu a bezstarostně si tam zatím vymrzli. Večer se opakuje pivní kalba. Třetí den byl opravdu kritický.
 
1.6. neděle
 
p5310007.jpg
 Zde se pádlování party rozchází, zatímco část, která ctí neděli jak den odpočinku a je navíc unavená odjíždí dolů a splouvá spodek z Birnbaumu do Mauthen, tak Tomové s Frantou za řidičské a morální podpory Šímy splouvají asi 2km dlouhý svižný úsek nad Maria Luggau. Díky několikanásobné prohlídce to sfoukli hladce a pokračují opět za slunečného počasí po přenesení jezu až do Birnabaumu bez zvláštních příhod.
 
No prostě byla to úplná paráda, až na tu dlouhou zpáteční cestu.
 
 
p5310008.jpg
 
 
Vodočty:
Lieser: 29.5. 183,5 = 37,5m3
Gail ( u jezu Maria Luggau):
30.5. 89,5 = 13,5 m3
31.5. 87,5 = 13 m3
1.6. 85,5 = 12 m3
(Mauthen)
  cca 90 = 22m3

 

 

 

zapsal Tom, věnováno Mírovi, který se kvůli viróze pádlovací akce nemohl zúčastnit. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář