Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český pohár R4 v raftingu ježčím vokem.

27. 10. 2011

  Od jara je jasný, že sezóna 2011 bude po loňsku opět mírně nestandardní. Razantní přestavba kanálu ve Vrbném vylučuje závodění a tak je rozhodnuto že slalomy budou tři, bez škrtání nejhoršího výsledku.  

  Úvod sezóny obstarala Sázava. Po zkušenostech z loňska, nepodceňujeme veteránské sjezdy a chceme si připsat nezkrácený počet sjezdů do tzv. Českého poháru. SVoČR veterány vystavuje tvrdým zkouškám. Klidně je pošle na sjezd, který je pro rafty nedůstojný. Pakliže chceme zasáhnout do pořadí ČP, musíme si jeden takovej vytrpět. Vystavit zkušené a protřelé vodáky takovéto neúměrné dřině, pak osobně považuji za neúctu k šedinám. Předpoklad, že osoby starší jsou okamžitě nemohoucí a je jim třeba ulevit, poslat je na lehkou a mělkou vodu, tak úplně neplatí, neboť voda tady moc nepomůže a je nutné dostrkat tuhle gumovou příšeru do cíle a to za využití pouze vlastních sil.  Voda v korytě odpovídá dle vodočtu průtoku 24 kubíků. Pro rafty skoro nahraně. Jdeme sice odvážně na to, ale od začátku je jasný, že to nepůjde samo. A nejde. Stopa je celkem dobrá, ani velké přetahování či bloudění se nekoná. Umístění je z toho předpokládané. Potvrzuje se,že nic není zadarmo a silně se projevuje naše absence v tréninku. V rakváčích dáváme druhé místo, což přesně odpovídá. Tak to byl vstup do sezóny 2011. Dál se již očekávala jenom samá pozitiva.

    Po roční pauze jsme se vrátili na Kamenici.  O jediném víkendu v roce  se milostivě otevřou stavidla vodní nádrže Josefův Důl v Jizerských vodách a do koryta je vpuštěno necelých 12m3/sec. To je chvíle pro všemožné vyznavače zpěněných peřejí. Tato horská říčka je jako stvořená pro vodáky. Proplétá se v divokém, těžko přístupném, nedotčeném údolí. Je i oblíbeným dějištěm závodů Českého poháru ve sjezdu na raftech. Letos se  zde sešlo pouhých 37 posádek, aby se vydalo do boje s peřejemi. K zahajovacím sjezdům nového ročníku ČP v raftingu se dostavili i všechny nejlepší posádky a většinou předvedli velmi dobré výkony. Ježci si s touto technicky náročnou tratí sice poradili, ale nebylo to bez chyb. Hlavně první sjezd, který je veteránským mistrovstvím, se v závěru nepovedl. Přesto to stačilo na 3.místo. V neděli se nám sice závod povedl, ale velký posun v pořadí se nekonal. Byl to ale dobrý vstup do sezóny. Naštěstí bylo i počasí velmi milosrdné a tak si to odvážlivci na různých plavidlech mohli užívat. A bylo to pestré. Od perfektně a profesionálně zdolaných peřejí nejlepšími sjezdaři až po silně amatérské a hodně odvážné pokusy.
    Stejnou pauzu jako Kamenice mělo i Labe. Výpustě přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně se pro vodáky otevřela také po roční pauze. Na světově proslulé trati, navíc v proslule studených vlnách Labe se sešla i raftaři, aby zde pokračovali v seriálu ČP dalším sjezdem. Labe je tradičně krásné, o to krásnější, že loni nebylo. Tím větší natěšenost a chuť zkusit si kudrnaté vody pod Špindlem. Trochu měníme posádku a do sestavy nastupuje Jirka Benhák. Labe je průjezdově trochu složitý, v několika místech se nabízí více možností a tak i řešení může být několik. Řeka je široká a tedy méně jednoznačná. Z různých důvodů to zadákům utíká, musí více řídit. To je zde známá praxe. Ačkoliv se to nezdá, tak právě tohle zde může mít rozhodující vliv, neboť posádka se přílišným řízením a přetahováním doslova ukličkuje. Problémem mohou být i rozlitá místa. Ve dvou místech jsme průjezdově značně nejistí, je to závěr peřeje nad Michlákem a taky rovinka s nájezdem za peřejí pod Michlákem. Trénink nám to rozhodně nevyjasnil.  V závodě nám lecos nevychází úplně přesně. Od začátku jsme jedeme moc krátký záběr, čímž vzniká zadákům komplikace stíhat frekvenci pádlování. Nějaké zásadní nedorozumění ale nenastalo. V ČP jsme nakonec pátí, což je celkem velký úspěch. Odpolední veteránský sjezd nepřinesl překvapení a zajíždíme standart. Sporné průjezdy by to chtělo dořešit a hlavně realizovat přesněji. I tentokrát je co zlepšit.
  Úvodním slalomem je Trója. V sestavě  Vorel, Míra a Jackey zase zaskakuje Tom. Trať slalomu je celkem nestandardní a není lehká. Je sestavená jako by v duchu současného trendu slalomářů. Velký podíl vlásenek vždy zakončen protivodnou na druhé straně. První jízda ukazuje kdo jak na tom je. My to celkem ujíždíme až na šťouchy. Do druhé jdou všichni již poučeni. Okoukli si to. Zlepšujeme čas i body. Stačí to na 8.místo. Celkem dobrý. Ve veteránského závodu nám komplikuje situaci posádka „Hastrmanů“ startujících před námi. Za pátou brankou, vyhnívají ve válci a nepouštějí nás od dalších branek. Takže následuje opravná jízda. Ta je se dvěma šťouchama. Další jízda celkem rychle následuje a chybujeme, navíc dochází i síly. Naštěstí to stačí a jsme druhý. Nedělní sprint je tragedie. Mám dojem, že horší to ještě nikdy nebylo. Neuvěřitelně kličkujeme. Stopou je pro nás celý kanál. Snažíme se s tím něco udělat, ale ani veteránský jízdy nejsou přesvědčivý.
    Jarní blok je zakončen Trnávkou. Slalom má hodně nezvyklý začátek. Dlouho nic, pak zamotaný první branky.Prvním složitější místem je íčko nad druhým mostem, vlevo přes válec a hned následující tři branky. Jsou sice v ulici ale proud tady čaruje. V dolním úseku pak další lahůdkové íčko a nakonec poslední je ještě proti. Je to pěkný, ale i poměrně těžký. Tato složitější místa, dělali mnohým posádkám obrovské potíže. Samotný kanál je charakterem náročný a to se závodníci museli ještě protáhnout sedmnácti brankami , z nichž 5 bylo protivodných. Ježek teamu se s tratí vypořádal celkem dobře a potvrdil, že těžší tratě nám sedí. V sestavě Krechler, Benhák,Tomek a Karafiát, což je pro letošek slalomová sestava, obsadili  8.místo. Nejhorší jízdu si vybíráme v první veteránské. Tragický průjezd branek 6-11 nám přiděluji 70 trestných a pak ještě přidáme 5 na brance 16. Do druhé jízdy provádíme důkladný rozbor. Takhle to prostě nejde. Přece víme jak a tak do toho jdeme. Jízda je dost dobrá, i časově. Bohužel se nevyvarujeme chybám. Nájezd na pětku a šťouch pádlem na osmičce. Přesto je s výsledkem spokojenost, je to druhé místo.
   V neděli jsme si ale vybrali další slabší chvilku, při sprintu jsme předvedli hodně tragickou jízdu. Vše se povedlo odčinit až ve veteránském závodě a po dvou povedených jízdách si dojeli pro bronzovou medaili. Pomohla k tomu nová důkladná prohlídka tratě. Domluva jak jet a kudy je hodně detailní a jasná. Složitá cesta kanálem na Trnávce je známa, jen to správně provést. Tentokrát to dáváme, je potřeba to vypálit na hard disk.
  Raftařský podzim začínáme pod Lipnem. To je vždycky zážitek. Vltava v oblasti Čerťáků nabízí hodně. Stejně jako Kamenice a Labe pouze jednou do roka. Zájem o místní peřeje je tudíž obrovský. Sjezd pod Loučovicemi je vrcholné číslo ČP. Přesto, že se nám již po léta daří překonávat všechny nástrahy, vždycky se něco objeví co hladký průjezd komplikuje. Zajet celý sjezd bez chyby je těžké. Důležité je neprovést nějakou velkou. Několikrát jsme z toho jen těsně vyklouzli, ale přejme si ať pokračuje i nadále. Tady to prostě nezklame.
  Závěr pro letošek obstarala Roudnice. Postavit tady něco mimořádného pro rafty asi nejde. Ta letošní do toho tak nějak zapadla. Trať slalomu nepřekvapila, je to plynulé, dvě místa vyžadují jistou zručnost. Z toho vychází prostá pravda, šťouchy nedávat, jet rychle dolu, nikde nelelkovat. Celkem to dáváme, jsou z toho čtyři vyrovnaný jízdy. Reálný pohled říká, že to je asi to co umíme. A není to šptný. Nedělní sprinty jedeme poměrně přesně, a protože nám to celkem klouže, jsou z toho dobře zajetý čtyři jízdy. Slalomové rozloučení a nakonec i sprintové se celkem povedlo. Na slalomu jsme si věřili, ale dobře odjeté sprinty nás překvapili, mile. V součtu z toho resultuje 12. a 21.místo v ČP R4. To je dáno střídáním dvou náhradníků, oproti povolenému jednomu. Ve veteránech jsme na 2.místě, to zase rozhodli naše horší sjezdy, ale pomohlo tomu i více absencí u dvou kvalitních posádek TR Prostějov.
 
Tak nějak jsem to viděl, jako aktivní účastník dění.
Míra Krechler postarší ježek
listopad 2011

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA