Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarní Brtnička

4. 5. 2010

Tom  brtn_08a_w.jpg

 Jarní Brtnička 2010 

Zdravím všechny vodáky a phydro-logo.gifředkládám nabídku pro zpestření vodáckého jídelníčku od nás z Vysočiny. Jedná se o říčku, která je sice sjízdná jen ve velmi omezeně, buď po rychlém jarním tání a nebo po velmi vydatných deštích, takže většinou jen po několik dní, ale stojí za to. Povodí má krátké, tak i zásoba vody je velmi omezená. Proto je třeba na příležitost čekat připraven a jednat neodkladně. Tato šance nastala i letos.
 

 brtn_07_w.jpg

Vzhledem k delší zimě s dostatkem sněhu na Vysočině a celkem razantnímu oteplení se voda na Brtničce vyhoupla velmi rychle. Na to již čekáme. Brtnice, jak se oficiálně nazývá, pramení u Předína, což je obec nedaleko Želetavy. Kilometráže uvádí sjízdnost od Kněžic, ale to je z hlediska vodáckého naprosto nudné, a když to nejsou vrbičky nebo regulace, tak jste na rybníku. Reálné a hlavně opodstatněné to je až pod Brtnicí, což je asi 12 km od Jihlavy. Nejvhodnější přístup k vodě pro nástup a možnost parkování je v Brtnici za mostem vlevo při výjezdu na Bransouze. To dává po vodě celkem asi 11 km k soutoku s Jihlavou. 

brtn_10_w.jpg

Pod Brtnicí se řeka prokousává přes bývalou koželužnou (snad i současnou) ještě otevřenou krajinou. Tady má ještě malý spád širokým údolím a meandruje v loukách. V těchto místech může být pastí jen porost nízko spadající až k vodě. Hodně zákrut a úzké koryto nahrává krátkým, ovladatelným lodím.  

brtn_03_w.jpg

Tento charakter řeky se mění za soutokem se Špitálským potokem. Řeka vstupuje do zalesněného údolí, které se sevře a při zvýšeném spádu se proplétá mezi velkejma balvanama v přírodních kaskádách

brtn_01_w.jpg

Horský charakter má řeka až k bývalému válcovému mlýnu v Doubkově. Celý nejlepší úsek končí právě za mlýnem. Tím jsme se poměrně rychle dostali o více jak 5 km dál. Po další plavbě, asi 1,5 km , se opět meandrující řekou dostáváme k silničnímu mostu na Střížov. Tady je možné končit plavbu.  

brtn_02_w.jpg

Od silnice na Střížov již Brtnička nemění charakter, je uklidněná a kroutí se otevřeným údolím podél zříceniny hradu Rokštejn až pod Přímělkov k řece Jihlavě. Cestou nás čeká ještě jeden jez, sjízdný podle stavu vody vpravo vedle náhonu a několik lávek místních chatařů.

brtn_11_w.jpg

Celý nejlepší úsek tvoří opuštěné údolí, bez civilizace, výjimku tvoří jen Doubkov, ale ten taky není trvale obydlen. Sjetí není nijak náročné, ale vyžaduje již určité zkušenosti s řízením lodi a jak jsme se přesvědčili je i zde možné eskymovat. 

brtn_05_w.jpg

 
Obtížnost se mění s množstvím vody, ale nepřekonává WW II, přesto má obrovské kouzlo, které je nejlepší vychutnat z lodě. Při vysokém stavu mohou potíže dělat padlé stromy, které s v zalesněném údolí občas objevují nebo nízké lávky. Podél vody vede pouze turistická cesta a proto doporučuji bezproblémové splutí, což taky činíme.  

brtn_09_w.jpg

 Řeka nám to dovolila ve dvou dnech, 23. – 24. 3. 2010.
Není zde vodočet a tak je třeba se řídit odhadem. Celé je to asi na 2 hodiny.
Účinkovali vodáci z Ježek teamu: Mára, Tom, Vilda a Míra
Za JEŽEK TEAM Jihlava sepsal
Míra Krechler
foto: Tom Gryc

 

 

Řeka: Brtnice      Země: Česko

 

 
 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář